Na rynku księgarskim możemy natrafić na wiele poradników pretendujących do miana psychologicznych i skutecznych w radzeniu sobie z różnorodnymi problemami, jednak tylko nieliczne z nich na takie miano zasługują.
Poniżej zamieszczam listę publikacji samopomocowych, najczęściej opartych na rzetelnych badaniach naukowych, ciekawie przy tym napisanych, łatwym w odbiorze językiem (opisy wydawców).
Hayes, S. C. i Smith, S. (2014). W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem. Gdańsk: GWP.
Jest to jedna z najlepszych książek samopomocowych ostatnich lat. Stanowi ona doskonałe połączenie wyników najnowszych badań z niezwykle skutecznymi i praktycznymi poradami do wykorzystania od zaraz. Terapia ACT (terapia akceptacji i zaangażowania), na której założeniach opiera się książka, uczy, jak zamiast koncentrować się na bolesnych przeżyciach i toksycznych emocjach, być bardziej uważnym na bieżącą chwilę i skupić się na tym, co jest naprawdę ważne. To właśnie za sprawą uważności i akceptacji możemy podążać w wybranym kierunku i dokonywać odpowiednich wyborów.
Young, J. E. i Klosko, J. S. (2012). Program zmiany sposobu życia. Uwalnianie się z pułapek psychologicznych. Warszawa: Instytut Psychologii Zdrowia.
Autorzy "Programu zmiany sposobu życia" przedstawiają jedenaście najbardziej typowych pułapek życiowych, prezentują proste testy diagnozujące je oraz proponują krok po kroku rozwiązania, które umożliwiają uwolnienie się od nich. Pokazują praktyczne techniki pokonania najbardziej bolesnych, życiowych trudności. Ich podejście jest integracyjne - czerpie z terapii poznawczej, behawioralnej, psychoanalitycznej i opartej na doświadczeniu. Książka ta sprawia, że bardzo skomplikowany materiał staje się prosty i zrozumiały. Bogactwo przykładów, czerpanych z realnego doświadczenia klinicznego, pomoże Czytelnikom odnieść się do życiowych pułapek w osobisty sposób.
Jacob, G., van Genderen, H. i Seebauer, L. (2019). Emocjonale pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań? Gdańsk: GWP.
Kształtują nas nasze doświadczenia, zwłaszcza te z dzieciństwa. Czasem niesiemy z sobą przez życie przyjemne wspomnienia, a czasem bagaż przykrych i bolesnych przeżyć, które nas przytłaczają. Wówczas zamiast cieszyć się chwilą obecną, wpadamy w emocjonalne pułapki i nieświadomie sięgamy po utarte strategie działania, które kiedyś nas chroniły, a teraz zamykają w zaklętym kręgu cierpienia i braku satysfakcji z życia. Dzięki tej książce wyzwolisz się spod zgubnego wpływu swoich doświadczeń – zrozumiesz i przezwyciężysz negatywne wzorce myślenia oraz powiązane z nimi emocje i zachowania. Poradnik, oparty na zasadach terapii schematów – podejścia o udowodnionej wysokiej skuteczności – jest źródłem praktycznej wiedzy i narzędzi.
Stevens, B. i Roediger, E. (2019). Emocjonalne pułapki w związkach. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań? Gdańsk: GWP.
Dzięki tej książce uporasz się ze swoją przeszłością, z doświadczeniami sprzed lat lub brakami z dzieciństwa, które dziś odbijają się na twoim związku. Przepracowanie pułapek przeszłości pomoże ci uniknąć powielania negatywnych wzorców zachowań. Opracowany przez autorów kompleksowy plan ułatwi ci radzenie sobie z dysfunkcyjnymi trybami. Dowiesz się, w jaki sposób, często nieświadomie, przenosisz poznane wcześniej modele zachowań do obecnego związku, co może być przyczyną wielu problemów. Autorzy proponują ponad 90 wyjątkowych ćwiczeń opartych na terapii schematów, które krok po kroku pomogą ci naprawić relację z bliską osobą. Fundamentem zdrowego i szczęśliwego związku jest emocjonalna stabilność i zrównoważenie każdego z partnerów. Ten poradnik pomoże ci zbudować i utrwalić taki fundament. Stań się Zdrowym Dorosłym, który stworzy udany i trwały związek.
McKay, M., Fanning, P., Lev, A. i Skeen, M. (2018). Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań? Gdańsk: GWP.
Autorzy – odwołując się do zasad terapii schematów oraz terapii akceptacji i zaangażowania – tłumaczą, w jaki sposób powodują one problemy z zachowaniem i prowadzą do utrwalenia niesprawdzających się strategii działania, które ostatecznie uniemożliwiają budowanie zdrowych relacji. Aby uniknąć wspomnianych trudności, musisz odciąć się od negatywnych przekonań na temat swojej osoby i swoich stosunków ze światem, a także jasno określić własne wartości i kierować się nimi. Opisane w książce techniki i przykłady pomogą ci rozpoznać i zrozumieć występujące u ciebie schematy, a dzięki praktycznym ćwiczeniom uwolnisz się od tego, co cię blokuje i utrudnia ci budowanie satysfakcjonujących związków.
McGonigal, K. (2016). Siła stresu. Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie. Gliwice: Helion.
Czy wiesz, czym jest stres i jak go wykorzystywać? Jak bardzo jest ważny i jak może być pożyteczny, jeśli podejdziesz do niego z głową? Ta książka Ci o tym opowie. Autorka opiera się na obszernych badaniach naukowych nad naturą stresu, które dały podwaliny nowych koncepcji mechanizmów jego działania. Dzięki lekturze stopniowo zaakceptujesz stres i nauczysz się go wykorzystywać do osiągania kolejnych celów. Poznasz naturę stresu, a dzięki ćwiczeniom, które przekują poznane koncepcje w praktykę, będziesz wiedział, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.
McGonigal, K. (2015). Siła woli. Poznaj i wykorzystaj mechanizmy samokontroli. Gliwice: Helion.
Ta książka powstała w oparciu o kurs pod tytułem The Science of Willpower, odbywający się w ramach programu kształcenia ustawicznego na Uniwersytecie Stanforda. Kurs uczy, jak uwalniać się od dotychczasowych nawyków i kształtować zdrowe przyzwyczajenia, jak pokonywać skłonność do odkładania wszystkiego na później, jak rozwijać umiejętność koncentracji, jak zarządzać stresem; pozwala także zrozumieć, dlaczego ulegamy pokusom, i odkryć, jak można się im opierać. Poza treściami przekazywanymi kursantom niniejsza książka zawiera najciekawsze badania i ćwiczenia praktyczne, wykorzystywane w ramach zajęć, a także najnowsze odkrycia i mądre spostrzeżenia setek uczestników szkolenia.
Baumeister, R. F. i Tierney, J. (2013). Siła woli. Odkryjmy na nowo to, co w człowieku najpotężniejsze. Poznań: Media Rodzina.
Siła woli, przełomowe dzieło amerykańskiego psychologa Roya F. Baumeistera, napisana wraz z dziennikarzem naukowym "New York Timesa", Johnem Tierneyem, w rewolucyjny sposób zmienia rozumienie jednej z najwyżej cenionych ludzkich cech - samokontroli. Autorzy korzystają z rewolucyjnych badań oraz dogłębnej, specjalistycznej wiedzy, aby poinstruować nas, jak można zmienić życie dzięki skupieniu własnej energii. Ta książka jest znakomitą lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy pragną uprawiać ćwiczenia fizyczne, przestrzegać diety, skutecznie zarządzać czasem, oszczędzać i opierać się pokusie.
Padesky, C. A. i Greenberger, D. (2006). Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Podręcznik Umysł ponad nastrojem uczy nas wykorzystania terapii poznawczej do poprawy jakości życia. Jest to jedna z najskuteczniejszych i najpopularniejszych form psychoterapii. Metodycznie opracowane ćwiczenia pomagają nam doskonalić konkretne umiejętności, dzięki którym wiele osób zwalczyło depresję, napady paniki, zaburzenia lękowe, napady złości, poczucie winy i wstydu, niską samoocenę, zaburzenia odżywiania się, uzależnienia oraz problemy w związkach. Możemy używać tego podręcznika jako skutecznego i praktycznego narzędzia w dążeniu do poprawy nastroju i pozytywnych zmian.
Briers, S. (2011). Pokonaj depresję, stres i lęk, czyli terapia poznawczo-behawioralna w praktyce. Warszawa: Edgard.
Autor, doświadczony psycholog kliniczny, krok po kroku wyjaśnia, w jaki sposób można skutecznie walczyć z depresją, lękiem, złością, fobiami czy niską samooceną, a także radzić sobie z codziennymi, emocjonalnymi kłopotami. Poradnik w przystępnej formie zapoznaje z narzędziami i metodami wykorzystywanymi w terapii poznawczo-behawioralnej oraz zawiera liczne ćwiczenia, dzięki czemu umożliwia samodzielne zastosowanie zasad TPB w praktyce. Za pomocą opisanych w książce metod w krótkim czasie możesz samemu na trwałe zmienić myślenie i dzięki temu swoje życie na lepsze.
Wilson, K. G. i DuFrene, T. (2018). W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem. Gdańsk: GWP.
Możesz sobie wszystko dokładnie zaplanować. Możesz wziąć pod uwagę każdy możliwy scenariusz. Możesz zabezpieczyć się na wszelki możliwy wypadek. Jednak nic nie uchroni cię przed faktem, że czasami sprawy przybierają naprawdę zły obrót i zdarzają się rzeczy, na które zupełnie nie jesteś przygotowany. Co to oznacza? Jak wtedy reagujesz? Przyjmujesz życie takim jakim jest i ze stoickim spokojem akceptujesz fakt, że wszystko może się zdarzyć? Dla wielu z nas odpowiedź jest zupełnie inna. Martwimy się. Boimy. Panikujemy. Rozpamiętujemy przeszłość. Próbujemy stłamsić w sobie ten lęk, który zupełnie nie chce dać się zagłuszyć. Zamiast skupić się na byciu „tu i teraz” wybiegamy w przyszłość lub rozkładamy na czynniki pierwsze to, co się już wydarzyło. Ostatecznie to nie my mamy lęki. To one mają nas.
Rothbaum, B. O., Foa, E. B. i Hembree, E. A. (2018). Odzyskaj życie po traumie. Przedłużona ekspozycja w terapii PTSD. Poradnik pacjenta. Gdańsk: GWP.
Pierwsze polskie opracowanie metody przedłużonej ekspozycji w terapii PTSD. Doskonały przewodnik po terapii PTSD dla osób, które doświadczyły traumy i zmagają się z jej skutkami psychologicznymi. Autorki w przystępny sposób wyjaśniają, czym jest zespół stresu pourazowego, jak się objawia i jak sobie z nim radzić. Opisują kolejne etapy terapii metodą przedłużonej ekspozycji – jednej z najskuteczniejszych w leczeniu PTSD – jej cele i metody. Czytelnik nauczy się stosować opisane techniki, które pomogą zredukować stres i lęk, skonfrontować się ze wspomnieniami dotyczącymi traumatycznego zdarzenia i przetworzyć związane z nim emocje. To bezcenny przewodnik na drodze do wyzdrowienia.
Follette, V. M. i Pistorello, J. (2010). Jak żyć po traumie? Trening. Gliwice: Wydawnictwo Helion.
Opracowania naukowe mówią, że trauma wywoływana jest przez ekstremalne, negatywne zdarzenia - wojny, gwałty, katastrofy żywiołowe, tragiczne wypadki. Jednak dla Ciebie to Ty sam jesteś najważniejszym istnieniem i wszystko, co brutalnie niszczy Twoją własną rzeczywistość, może wywołać prawdziwy wstrząs psychiczny. Śmierć bliskiej osoby, rozwód, nagła utrata pracy, wypadek samochodowy. Nie warto jednak zostawać bohaterem tragicznym własnej historii! Nie jesteś tym, co Ci się przydarzyło! Nie jesteś tym urazem ani myślami i uczuciami, które pojawiły się po nim. Chociaż nie miałeś wpływu na wybór swojej traumy, wciąż jednak Ty decydujesz, jak będzie dalej wyglądać Twoje życie.
Heffner, M., Eifert, G. H. i Hayes, S. C. (2008). Jak pokonać anoreksję? Trening. Gliwice: Wydawnictwo Helion.
Mimo że do tej pory nie opracowano całkowicie skutecznych metod leczenia anoreksji, ten podręcznik przekazuje innowacyjne podejście do psychoterapii - terapię akceptacji i zaangażowania, czyli ACT. Jest to pełna wsparcia metoda, która uwolni Cię od towarzyszących anoreksji osądów, a właściwie od założenia, że coś jest z Tobą nie tak. Zaczniesz uważnie obserwować swoje trudne myśli i uczucia bez reagowania na nie w sposób prowadzący do samodestrukcji. Przedstawione w książce techniki pozwolą Ci się przestawić, czyli skierować energię zużywaną dotychczas na kompulsywne zrzucanie wagi i degradację własnej osoby na pozytywne działanie, które uzdrowi ciało i duszę.
Bailey, A., Ciarrochi, J. i Harris, R. (2019). Pożegnaj wagę. Jak wykorzystać techniki ACT w odchudzaniu i utrzymaniu wymarzonej sylwetki. Gdańsk: GWP.
Autorzy proponują odmienne podejście do odchudzania. Wykorzystując techniki zaczerpnięte z terapii akceptacji i zaangażowania, pokazują, jak dokonać trwałych zmian w życiu. Skupiając się na barierach psychicznych, które utrudniają ustalanie i osiąganie celów, promują holistyczne podejście do dobrego samopoczucia, odchudzania i utrzymania upragnionej wagi – takie, które wykracza poza planowanie posiłków, liczenie kalorii i treningi na siłowni. Dowiesz się, jak zaprzestać działań, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, i skierować swoją energię na to, co zadziała, ponieważ będzie zgodne z twoimi wartościami. Poznasz sposoby radzenia sobie z przykrymi emocjami i bolesnymi myślami, będącymi prawdziwą przyczyną porażki w walce o zrzucenie wagi.
McKay, M., Eifert, G. H. i Forsyth, J. P. (2008). O złości inaczej. Gdańsk: AnWero.
Ta pokrzepiająca i pełna empatii książka została napisana dla ludzi, którzy od dawna zmagają się z problemem złości w swoim życiu i czują, że ta walka ich niszczy. Autorzy - znakomici terapeuci z wieloletnim, bogatym doświadczeniem klinicznym - opisują nowatorskie i niezwykle wnikliwe podejście do pracy nad tym trudnym uczuciem. Żywym i niezwykle przystępnym językiem, omawiają bezowocne zmagania i próby kontrolowania złości, które podejmuje wielu z nas, proponując w zamian nowe metody pracy. Zachęcają, by nie tracić cennej życiowej energii na to, na co nie mamy wpływu - czyli na uczucia, tylko skierować ją na to, co możemy zmieniać - na nasze zachowania.
Harris, R. (2012). Pułapka szczęścia. Białystok: Studio Astropsychologii.(jest to rzetelna publikacja niezależnie od niskiej wiarygodności innych pozycji wydawanych przez Studio Astropsychologii)
Stres, niepokój, przygnębienie i niska samoocena rozpleniły się we współczesnym świecie przybierając rozmiary epidemii. Ale dlaczego tak się dzieje, skoro nigdy nie żyło nam się lepiej? Badania wskazują, że daliśmy się schwytać w psychologiczną pułapkę błędnego koła. Im usilniej dążymy do szczęścia, tym, na dłuższą metę, bardziej cierpimy. Jeśli zastosujesz się do zasad ACT, wzbogacisz swoje życie, uczynisz je intensywnym i nadasz mu znaczenie. Porady dr. Harrisa sprawdzają się także w zwalczaniu wielu rodzajów problemów, poczynając od stresu i lęku, a kończąc na depresji i wszelkich uzależnieniach.
Harris, R. (2018). Zrozumieć ACT. Terapia akceptacji i zaangażowania w praktyce. Gdańsk: GWP.
Russ Harris w przystępny sposób omawia podstawowe procesy ACT, stosowane w jej ramach techniki oraz przebieg sesji. Wszystko bogato ilustruje przykładami i opisami przypadków, co pomaga zrozumieć zastosowanie poszczególnych metod w praktyce. W książce znajdziemy także zestaw przydatnych materiałów, takich jak formularze, karty pracy, przykładowe metafory, oraz wskazówki dotyczące dostosowywania technik i ćwiczeń do potrzeb terapeuty, trenera czy coacha. Ta książka to nieocenione źródło rzetelnej wiedzy. Skierowana jest do szerokiego grona odbiorców – od praktyków początkujących do tych bardziej doświadczonych, którzy chcą udoskonalić swoje umiejętności. Dzięki niej złożona teoria i praktyka ACT stają się przystępne i zrozumiałe.
Williams, M., Teasdale, J., Segal, Z. i Kabat-Zinn, J. (2009). Świadomą drogą przez depresję. Warszawa: Czarna Owca.
Książka jest pomyślana przede wszystkim jako poradnik samopomocy dla osób o skłonnościach do depresji lub pogrążania się w dręczących myślach na własny temat. Proponuje konkretne ćwiczenia (dołączone również na płycie CD) i jest ilustrowana wieloma przykładami z życia. Przeprowadza czytelnika, krok po kroku, od uświadomienia sobie destrukcyjnych wzorców, poprzez naukę podstaw praktyki uważności (minfulness), po systematyczny program jej stosowania na co dzień, pozwalający przełamać stare nawyki i wypracować zdrowszy sposób obchodzenia się z samym sobą.
Snel, E. (2015). Uważność i spokój żabki. Warszawa: Wydawnictwo CoJaNaTo.
Pierwsza książka o medytacji (świeckiej) dla dzieci. Ta prosta, przyjazna i skuteczna metoda zyskała entuzjastyczne opinie setek tysięcy rodziców, dzieci i pedagogów na całym świecie. W Holandii niemal w każdej szkole podstawowej jest przeszkolony nauczyciel, który codziennie prowadzi z uczniami kilkunastominutowe ćwiczenie uważności. W wielu szkołach odbywa się ono jednocześnie dla wszystkich uczniów i w tych właśnie placówkach efekty, w postaci poprawy dobrostanu dzieci, ich zdolności koncentracji i poziomu wzajemnej życzliwości są najbardziej uderzające. Same dzieci przepadają za tymi chwilami wyciszenia i spokoju. Nauczywszy się je wykonywać, same chętnie sięgają po to narzędzie, kiedy ogarniają je trudne emocje.
Rapee, R., Wignall, A., Spence, S., Lyneham, H. i Cobham, V. (2017). Lęk u dzieci. Poradnik z ćwiczeniami. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Książka jest adaptacją profesjonalnych programów terapeutycznych o potwierdzonej skuteczności, które opracowano w taki sposób, aby rodzice mogli samodzielnie nauczyć swoje dzieci konkretnych metod radzenia sobie z lękiem. Autorzy pokazują, jak powinno się reagować na ataki paniki u dziecka, oswajać je z trudnymi sytuacjami, rozwijać kompetencje społeczne czy pomagać w rozpoznawaniu nieuzasadnionych obaw.
Pryor, K. (2004). Najpierw wytresuj kurczaka. Poznań: Media Rodzina.
Nowe metody pozytywnego wzmacniania pożądanych zachowań, dzięki którym poradzisz sobie z kurczakiem, delfinem, psem, koniem, kotem, współmałżonkiem, a nawet z samym sobą.
Gottman, J. M., Szwartz Gottman, J. i DeClaire, J. (2008). 10 sposobów, które pomogą naprawić nasze małżeństwo. Poznań: Media Rodzina.
Książka ta powinna stać się obowiązkową lekturą współczesnych par. Jej autorzy, małżeństwo psychologów, którzy mają za sobą wiele lat badań nad kondycją par małżeńskich, dzielą się w niej ważnymi radami, które pozwalają pomimo przeróżnych problemów na stworzenie silnego, opartego na wzajemnej miłości związku. Autorzy pozwalają nam przyjrzeć się dokładnie dziesięciu parom, które przeszły piekło zdrady, pracoholizmu, problemów z małymi dziećmi, poważnych chorób, obcości, by poprawić znacząco jakość swoich związków.
Gottman, J. M. i Silver, N. (2011). Siedem zasad udanego małżeństwa. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Gottman zrewolucjonizował badania nad małżeństwem, wprowadzając naukowe metody dla niezwykle szczegółowej obserwacji zachowań par małżeńskich na przestrzeni kilkunastu lat. Wieloletnie doświadczenie nauczyło go niezwykle trafnie prognozować przyszłości związku – już po krótkiej obserwacji małżeństwa potrafi określić czy ma ono przyszłość czy grozi mu rozwód. Oto kulminacja dzieła jego życia: siedem zasad, których przestrzeganie może zapobiec rozpadowi małżeństwa, a co więcej - pomoże parom zbudować harmonijny i trwały związek. Dodatkowo wiele praktycznych kwestionariuszy i ćwiczeń.
McKay, M. i Paleg, K. (2008). Kiedy złość niszczy twój związek. Gdańsk: GWP.
Autorzy tej książki, dwoje doświadczonych psychologów, proponują kilka metod radzenia sobie z gniewem. Złościmy się z wielu powodów. Instynkt podpowiada, że powinniśmy się zemścić na tych, którzy zadali nam ból. Złość i chęć zemsty mogą przynieść pozorne ukojenie, ale ból wkrótce wraca. Jest jednak sposób na to, żeby przestać traktować złość (i chęć zemsty) jako skuteczną metodę samoobrony. W tej książce znajdziesz kilka wypróbowanych metod pracy nad sobą. Korzystanie z nowo nabytych umiejętności ułatwi Ci zmianę twoich relacji małżeńskich. Zbliżysz się do swojego partnera i przypomną się wam odległe dni, kiedy byliście w sobie szaleńczo zakochani.
Davis, M., McKay, M. i Fanning, P. (2017). Sztuka skutecznego porozumiewania się. Gdańsk: GWP.
Umiejętność komunikowania się ma ogromny wpływ na wszystkie sfery naszego życia. Dzięki niej budujemy i podtrzymujemy przyjazne relacje z ludźmi, jasno wyrażamy swoje myśli, skutecznie porozumiewamy się z rodziną i ze współpracownikami, radzimy sobie w sytuacjach konfliktowych, a nawiązując nowe znajomości, unikamy pułapek wynikających z uprzedzeń. Potrafimy także zadbać o własne potrzeby. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom każdy może się nauczyć sprawnego i skutecznego porozumiewania się. Autorzy książki opisują narzędzia, które pozwolą ci wyrazić siebie i skutecznie porozumiewać się z innymi. Pomogą ci w tym liczne przykłady i praktyczne ćwiczenia.
Fredrickson, B. L. (2011). Pozytywność. Poznań: ZYSK I S-KA.
Wszyscy znamy negatywność, która na każdym kroku daje się nam we znaki. Negatywność wnika w nasze myśli i osądy. Wsącza się w stosunki rodzinne i koleżeńskie, pozbawiając je dobrej woli. A pozytywność? Czy może zmienić nasze życie? I czym właściwie jest pozytywność? Doktor Barbara Fredrickson zajmuje się tymi pytaniami od ponad dwudziestu lat. To, co odkrywa i opisuje, przysporzyło jej sławy w dziedzinie psychologii i nie tylko. W Pozytywności doktor Fredrickson przytacza nowe, fantastyczne odkrycia naukowe, które potwierdzają, że ten potężny, choć niedoceniany stan psychiczny może mieć korzystny wpływ na nasze relacje, poprawić stan zdrowia, złagodzić depresję i rozszerzyć granice umysłu. Doświadczenie pozytywności może trwale odmienić Twoje życie.
Lyubomirsky, S. (2011). Wybierz szczęście. Naukowe metody budowania życia, jakiego pragniesz. Warszawa: Laurum.
Jak sądzisz, czy któraś z tych trzech rzeczy mogłaby cię uszczęśliwić: wzrost dochodów, awans społeczny albo lepszy wygląd? Jeśli uważasz, że tak, to jesteś w błędzie - padłeś ofiarą mitów o szczęściu zakorzenionych we współczesnym społeczeństwie. Te mity odcinają nam drogę do radości i życiowego spełnienia. Sonja Lyubomirsky rozprawia się z tymi błędnymi przekonaniami: sięga po wyniki wszystkich najważniejszych badań nad szczęściem, jakie przeprowadzono. Pokazuje, jak świadomie wejść na drogę budowania szczęścia, zmienić sposób myślenia, wypracować w sobie pożyteczne nawyki i zacząć znajdować czas na to, co naprawdę uszczęśliwia. Ta książka to trening budowania szczęścia w życiu.
Lyubomirsky, S. (2013). Mity o szczęściu. Co powinno nam dawać szczęście, ale nie daje. Co nie powinno nam dawać szczęścia, ale daje. Warszawa: Laurum.
Autorka argumentuje, że ludzie dali sobie narzucić normy społeczne określające warunki poczucia szczęścia, co powoduje, że wielu z nas zaprzestaje poszukiwań swojego własnego szczęścia. Ponadto ponieważ nauczono nas (powiedziano nam), że pewne ważne wydarzenia w życiu p o w i n n y rodzić poczucie szczęścia lub prowadzić do poczucia jego braku, odruchowo reagujemy w określony i oczekiwany sposób. Tymczasem to nie okoliczności powinny określać nasze poczucie szczęścia, ale stan naszego umysłu, który można kształtować, co potwierdzają badania naukowe omawiane w książce.
Seligman, M. E. P. (2002). Optymizmu można się nauczyć. Poznań: Media Rodzina.
Pionierski poradnik pokazujący proste i skuteczne sposoby, jak wydobyć się z pesymizmu, porzucić negatywne myślenie i udoskonalić własne życie.
Seligman, M. E. P. (2005). Prawdziwe szczęście. Poznań: Media Rodzina.
Czytelnik tej książki może się czuć zaskoczony istnieniem dowodu naukowego, że na długość życia człowieka ma wpływ rodzaj radości, jaką on wyraża, podejmując główne zadanie istnienia. Czytelnik dowie się ponadto, że każde przeżycie radości, nastawienie optymistyczne lub poczucie radości mają istotny wpływ na jakość myślenia, na wybór trafnych decyzji, na poczucie, że jesteśmy autentyczni, a także na podejmowanie działań nadających życiu sens.
Seligman, M. E. P. (2011). Pełnia życia. Poznań: Media Rodzina.
Martin Seligman, autor tak popularnych książek jak „Optymizmu można się nauczyć” i „Prawdziwe szczęście” od piętnastu lat propaguje coraz popularniejszy na świecie prąd w psychologii – psychologię pozytywną. Tradycyjnym celem psychologii było od zawsze przynoszenie ludziom ulgi w cierpieniu i usuwanie warunków, które upośledzają ich życie. Psychologia pozytywna zajmuje się natomiast tym, co nadaje życiu głębszy sens oraz tworzy warunki, które pozwolą ludziom osiągać życiowy dobrostan.
Ben-Shahar, T. (2009). W stronę szczęścia. Poznań: Dom Wydawniczy REBIS.
Potraktuj "W stronę szczęścia" jak osobistą książkę ćwiczeń. W każdym rozdziale znajdziesz błyskotliwe omówienie kolejnych aspektów szczęścia i propozycje prostych ćwiczeń, które pozwolą Ci ujrzeć swoje życie w nowym świetle i odnaleźć sens i poczucie celu. Doktor TAL BEN-SHAHAR to jeden z najpopularniejszych wykładowców na Uniwersytecie Harvarda. Mówi się o nim w National Public Radio, CNN i CBS, pisze w "New York Times" i "Boston Globe". Sam jest jest harvardczykiem, absolwentem filozofii i psychologii. Od dziesięciu lat uczy etyki, zasad przywództwa i poczucia własnej wartości.
Hanson, R. (2016). Szczęśliwy mózg. Wykorzystaj odkrycia neuropsychologii, by zmienić swoje życie. Gdańsk: GWP.
W toku ewolucji ludzki mózg rozwinął się w taki sposób, by szybko się uczyć i wyciągać wnioski ze złych doświadczeń. Stanowił wewnętrzny system ostrzegania przed niebezpieczeństwami. Nastawienie na wychwytywanie zagrożeń pomagało naszym przodkom przetrwać. Dzisiaj nie musimy każdego dnia walczyć o życie, ale nasz mózg nadal działa tak samo – każdą negatywną sytuację uznaje za zagrożenie i „pamięta” o wiele dłużej niż pozytywne doświadczenie. Możemy jednak to zmienić i „zaprogramować” swój mózg tak, aby działał inaczej. Mózg jest plastyczny i doświadczenia mogą go kształtować. Zmienia się w zależności od tego, na czym się koncentrujemy.
Pinker, S. (2015). Efekt wioski. Jak kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi. Warszawa: Charaktery.
Oto zaledwie kilka spośród mnóstwa podanych przez autorkę powodów, dla których bezpośrednie kontakty między ludźmi mają tak wielkie znaczenie: najniższy poziom demencji występuje u tych, którzy mają rozbudowane sieci kontaktów społecznych; uścisk albo poklepanie po plecach łagodzi fizjologiczną reakcję na stres, co w efekcie wspomaga organizm w walce z infekcjami; wśród kobiet chorych na raka piersi te z dużymi sieciami relacji społecznych mają czterokrotnie większą szansę na dłuższe życie od tych, których sieci są słabe; kontakt społeczny już na początku życia pomaga w późniejszych zmaganiach ze stresem; ci, który regularnie spotykają się z przyjaciółmi, żyją średnio piętnaście lat dłużej niż "samotnicy".
Brown, B. (2012). Dary niedoskonałości. Poznań: Media Rodzina.
„Dary niedoskonałości” Brené Brown to poradnik psychologiczny dla wszystkich tych, którzy mają problemy z perfekcjonizmem, a wskutek tego z zaniżoną samooceną. Aby wyzwolić się z kręgu fałszywych przekonań, że zawsze musimy być idealni i nie możemy popełniać błędów, autorka proponuje, by zaakceptować swoje braki i przywary jako część ludzkiej natury. Wtedy to przekonamy się, jakimi darami obdarzy nas niedoskonałość - odwagą, by pewniej i bez lęku podejmować ważne decyzje, współczuciem, by traktować lepiej siebie i innych, a także silniejszymi więzami z bliskimi, dzięki zrozumieniu, że każdy może się mylić. Niedoskonałość sprawi jednak przede wszystkim, że zaczniemy żyć Autentycznie - pełni radości i satysfakcji z tego, kim jesteśmy, i z tego, co nam się przytrafia.
Behary, W. T. (2013). Rozbroić narcyza. Jak radzić sobie z osobą zapatrzoną w siebie. Gdańsk: GWP.
Doskonały przewodnik przetrwania dla osób będących w relacji z narcyzem! Jakie są źródła narcyzmu? Dlaczego ulegamy urokowi narcyza? Jak zadbać o siebie w relacji z narcyzem? Jak radzić sobie z narcystycznym rodzicem czy partnerem? Na te i wiele innych pytań odpowiada autorka tej książki. Dzięki niej poznasz skuteczne sposoby radzenia sobie z osobą, która stanowi centrum własnego świata. Dowiesz się, dlaczego narcyz jest, jaki jest, jak postrzega świat i jak za pomocą empatycznej konfrontacji przełamać jego mechanizmy obronne. Nauczysz się wyznaczać granice w waszej relacji, by móc zadbać o zaspokojenie własnych potrzeb i swój rozwój osobisty, a także poznasz siedem darów komunikacji z narcyzem.
Kreisman, J. J. i Straus, H. (2018). Nienawidzę cię! Nie odchodź! Zrozumieć osobowość borderline. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Autorzy w przystępny sposób przybliżają czytelnikowi świat osoby z zaburzeniem osobowości z pogranicza (BPD), pomagając zrozumieć, w jaki sposób postrzega ona rzeczywistość oraz jakie uczucia i myśli kłębią się w jej głowie – co znacznie ułatwiają liczne przykłady i zrozumiałe porównania. Jednocześnie dokładnie omawiają wszystkie typowe objawy, możliwe przyczyny zaburzenia i sposoby terapii. Osobne rozdziały poświęcono także praktycznym wskazówkom dotyczącym rozwiązywania sytuacji kryzysowych i komunikacji z osobami z zaburzeniami borderline. To doskonałą lektura zarówno dla samych osób z objawami BPD, ich bliskich, jak i terapeutów.
Kerner, I. (2010). Jej orgazm najpierw. Warszawa: Czarna Owca.
To kompendium wiedzy o technikach seksu oralnego, który jest niezawodnym sposobem na zapewnienie partnerce prawdziwej rozkoszy. Autor - seksuolog kliniczny - twierdzi, że seks oralny przez długi czas uważany jedynie za element gry wstępnej, powinien stanowić główne danie erotycznego menu. Wychodząc z założenia, że niewielu mężczyzn potrafi poprosić o pomoc i wskazówki dotyczące życia seksualnego, Ian Kerner postanowił napisać książkę dla nieśmiałych. Powstał poradnik, dzięki któremu kobiecy orgazm przestaje być dla mężczyzn tajemnicą.
Kerner, I. (2010). Jego orgazm później. Warszawa: Czarna Owca.
Autor proponuje kobietom niekiedy radykalne, lecz zawsze fachowe porady dotyczące najrozmaitszych spraw, od natury męskiego pożądania począwszy, aż po skuteczne techniki seksualne. Autor kieruje całą uwagę na kwestię męskiej seksualności, wyjaśnia najbardziej powszechne seksualne nawyki i udziela fachowych odpowiedzi na najczęściej zadawane przez kobiety pytania. Jako seksuolog-terapeuta przeprowadził liczne rozmowy z mężczyznami, nie tylko na temat najlepszego seksu, jakiego zaznali, ale również na temat najlepszego seksu, jakiego nie zaznali: przeżyć, o jakich zawsze marzyli i snuli o nich fantazje, ale obawiali się tym podzielić ze swymi partnerkami.
Lilienfeld, S. O., Lynn, S. J., Ruscio, J. i Beyerstein, B. L. (2011). 50 wielkich mitów psychologii popularnej. Warszawa: Wydawnictwo CiS.
Autorzy książki to wykładowcy i profesorowie renomowanych amerykańskich uczelni. Dla kogoś, kto tak jak oni zajmuje się psychologią zawodowo i wykształcił już kolejne pokolenie psychologów kariera mitów tworzonych przez przemysł psychologii popularnej stanowi poważne wyzwanie i to nie tylko dlatego, że dominujące w kulturze masowej mity i stereotypy w większości albo są fałszywe, albo odwołują się do dawno już zarzuconych teorii i koncepcji natury ludzkiej. Gorzej, że część z tych mitów jest po prostu szkodliwa. Skąd się biorą psychologiczne mity i dlaczego niektóre z nich są groźne, jak nie dać się uwieść "poppsychologii" i dlaczego w psychologii fakty są zwykle znacznie ciekawsze od fikcji – na te pytania odpowiada 50 wielkich mitów psychologii popularnej.
Wielu z moich pacjentów doświadcza również problemów finansowych. Doświadcza ich m.in. w związku z pewnymi problemami psychologicznymi, ale i zajęcie się finansami od strony praktycznej pomaga często w odzyskiwaniu bezpieczeństwa i sprawczości. Poniższe pozycje mogą w tym pomóc.
Iwuć, M. (2015). Jak zadbać o własne finanse? Warszawa: Wydawnictwo Edgard.
Unikalny, dostosowany do polskich realiów program skutecznego zarządzania finansami w 10 krokach! Dowiedz się, jaka jest faktyczna przyczyna twoich problemów z pieniędzmi, i zwalcz ją. Przestaw budżet domowy na mądre oszczędzanie. Pozbądź się szybciej swoich długów, poznaj mity kredytowe i naucz się unikać pułapek bankowych. Dowiedz się, gdzie bezpiecznie gromadzić oszczędności. Wybierz korzystne konto emerytalne i odłóż pieniądze na edukację dzieci. Ten poradnik pomoże ci rozwiązać problem braku pieniędzy.
Szafrański, M. (2019). Finansowy ninja. Warszawa: Kaveo Michał Szafrański.
Finansowy ninja to esencja wiedzy autora i jego doświadczenia na temat finansów osobistych. To podręcznik, który uzupełnić ma braki w edukacji szkolnej. Wyjaśnia podstawowe, ale nieoczywiste zasady, daje proste podpowiedzi dotyczące mądrego posługiwania się produktami finansowymi i przestrzega przed zagrożeniami dla naszych pieniędzy. Ta książka to podstawowy oręż w walce o bezpieczeństwo finansowe. Książka napisana jest prostym językiem zrozumiałym dla każdego – także dla osób, które o finansach nie mają zielonego pojęcia. Wierni Czytelnicy mojego bloga także znajdą w niej wiele nowych treści składających się na kompletny trening prawdziwego finansowego ninja.
Głuch, C. (2020). Inteligentny Inwestor XXI Wieku. Tom 1-4. Independent Publishing.
Co jest ważniejsze – rynek akcji czy obligacji? Jak określić czy akcje są drogie czy tanie? Jak to możliwe, że ceny obligacji rosną od niemal 40 lat? Jak kreuje się walutę? Na czym opiera się obecny system monetarny? Z czego wynika fakt, że waluta jednego kraju jest tania, a innego droga? Czy banki centralne mogą sprawić, że ceny akcji będą rosły w nieskończoność? W rzeczywistości to tylko kilka z długiej listy pytań, na które odpowiedź znajdziecie w pierwszym tomie książki, reszta w pozostałych trzech tomach.