Psychoterapia jest formą pomocy psychologicznej polegającą na regularnych spotkaniach z psychoterapeutą. Jej długość, w zależności od rodzaju problemu pacjenta, może znacznie się różnić - od kilku sesji do kilkudziesięciu. Sesje odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu. Trwają 45 minut.
Mam kilkanaście lat doświadczenia w prowadzeniu psychoterapii. Początkowo pracowałem w nurcie terapii Gestalt, obecnie - integratywnie - bazując na interwencjach, metodach opartych na dowodach (rzetelnych wynikach badań naukowych) tj. ACT (Terapia Akceptacji i Zaangażowania), DBT (Terapia Dialektyczno-Behawioralna), CBT (Psychoterapia Poznawczo-Behawioralna) i psychologii pozytywnej.
W terapii par opieram się na IBCT (Integratywna Behawioralna Terapia Par), ACT oraz badaniach zespołu prof. Johna Gottmana.
Szukając dla siebie pomocy psychologicznej możesz również spotkać się, częściej poza granicami Polski, z terminem "counselling".
Counselling (poradnictwo psychologiczne) jest to forma profesjonalnej pomocy drugiemu człowiekowi w zrozumieniu i rozwiązaniu problemów jego egzystencji, w sytuacji zagubienia, bezradności i cierpienia; a także i wtedy, gdy motywem sięgania po pomoc jest chęć poprawy jakości życia i dążenie do samorealizacji (www..., dostęp 15.01.2014).
Różni się od psychoterapii przede wszystkim tym, że nie koncentruje się na "leczeniu" konkretnych zaburzeń psychicznych, tylko na pomocy w problemach życia codziennego oraz rozwoju osobowościowym.
Prowadzę psychoterapię indywidualną młodzieży, dorosłych oraz terapię relacji (rodzinnych, przyjacielskich itp.) i par. Swoją pracę regularnie superwizuję u certyfikowanego superwizora Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Zapamiętaj!
Zanim zdecydujesz się umówić do psychologa/psychoterapeuty, skonsultuj się z lekarzem i zrób niezbędne badania w celu wykluczenia somatycznych przyczyn Twojego złego samopoczucia i/lub innych problemów.
Samo badanie krwi pozwala wykryć zaburzenia hormonalne, niedobory minerałów oraz witamin (np. z grupy B) dające zbliżone symptomy do niektórych zaburzeń psychicznych.